Olejki eteryczne – na czym polega aromaterapia?

Olejki eteryczne wykorzystywane są od tysięcy lat w medycynie tradycyjnej. Już w starożytnym Egipcie były stosowane w ceremoniach religijnych, w kosmetykach oraz do celów leczniczych. Z kolei w Chinach oraz Indiach używano aromatycznych roślin, które stały się częścią medycyny ajurwedyjskiej. Dzisiaj olejki eteryczne znajdują zastosowanie przy produkcji perfum, produktów do makijażu, w stomatologii, produktach sanitarnych, w rolnictwie, a także jako dodatki do żywności oraz naturalne środki lecznicze.

Czytaj dalej

Jaki tłuszcz wybrać do smażenia, a jaki do sałatki?

Tłuszcz w diecie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie tylko dostarcza nam witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K, ale jest także ważnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Odpowiednia podaż tłuszczy może poprawić zdrowie osobom zmagającym się z insulinoopornością oraz chorobami sercowo-naczyniowymi.

Czytaj dalej

Tłuszcz – przyjaciel czy wróg?

Tłuszcz przez lata był demonizowany i wskazywano go jako powód chorób metabolicznych i układu sercowo-naczyniowego. Był też obwiniany za pandemię otyłości. Przez wiele lat zalecano diety niskotłuszczowe jako remedium na choroby wieńcowe. Czy jednak dieta z ograniczeniem tłuszczu ma sens, a tłuszcz to tylko niepotrzebne źródło kalorii?

Czytaj dalej

Czym zastąpić biały cukier?

Jak zastąpić cukier stołowy w diecie? Dlaczego w ogóle trzeba go ograniczać i czym się kierować w wyborze zamiennika? To częste pytania, które zadajemy sobie, gdy chcemy zadbać o swoje zdrowie i przejść na dietę. Zła dieta i brak aktywności fizycznej to najczęstsze powody chorób niezakaźnych. Wysokie spożycie cukrów prostych budzi niepokój ze względu na jego związek z niską jakością diety oraz otyłością.

Czytaj dalej

Cukier i jego naturalne zamienniki

Na całym świecie najbardziej powszechny cukier, pozyskiwany z buraka cukrowego, nazywany jest cukrem białym lub stołowym. Jest to sacharoza, czyli dwucukier składający się z dwóch cząsteczek monosacharydów - glukozy i fruktozy . Są to węglowodany łatwo przyswajalne. W naturze sacharozę możemy znaleźć w niektórych owocach, warzywach, miodzie, a nawet w zbożach. Wspomniana glukoza jest cukrem fizjologicznym, który występuje w stanie wolnym w organizmie człowieka. 

Czytaj dalej

Dieta bezlaktozowa - co jeść przy nietolerancji laktozy?

Nietolerancja laktozy powoduje konieczność przejścia na dietę pozbawioną tego cukru mlecznego. Jego spożywanie przy takiej dolegliwości może powodować bóle brzucha, wzdęcia, a także biegunki. Z tego powodu tak ważne jest wyeliminowanie produktów zawierających laktozę. Dieta jest odpowiednia również dla osób z alergią na mleko, a także chorych i cierpiących na stany zapalne jelit. W poniższym tekście podpowiadamy, co można jeść przy nietolerancji laktozy.

Czytaj dalej

Naturalna pielęgnacja włosów, czyli jak robić to dobrze?

Właściwa pielęgnacja włosów ma duże znaczenie w utrzymaniu ich dobrego stanu. Wybór naturalnych kosmetyków oraz stosowanie odpowiednich metod podczas mycia, suszenia oraz czesania sprawią, że Twoje włosy będą zadbane, gęste i ładne. Nie są to trudne czynności, ale pamiętaj o systematyczności, zwłaszcza jeśli masz bardzo zniszczoną fryzurę. Niektóre włosy potrzebują sporo czasu, aby odbudowana została ich kondycja. Poznaj nasze wskazówki dotyczące naturalnej pielęgnacji.

Czytaj dalej

Jakie rośliny można uprawiać w kiełkownicy?

Świadomość na temat zdrowej żywności stale wzrasta. Dzięki temu na popularności coraz bardziej zyskują zdrowe i naturalne produkty. Kiełki, czyli rośliny we wczesnej fazie wzrostu cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów. Są cenione przede wszystkim za bogate wartości odżywcze oraz smak. Dzięki temu, że można hodować je w domu, dużo osób decyduje się na dodawanie ich do posiłków. Aby uprawa kiełków była łatwiejsza i przynosiła lepsze efekty, warto zaopatrzyć się w kiełkownicę. Czym się charakteryzuje i jakie rośliny można w niej uprawiać?

Czytaj dalej

Zestaw Yerba Mate na prezent dla początkującego

Yerba Mate cieszy się coraz większą popularnością na polskim rynku. To tradycyjny napój z Ameryki Południowej, który pobudza ciało i umysł, likwiduje objawy zmęczenia czy poprawia sprawność intelektualną i fizyczną. Właśnie dlatego wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego mogą okazać się świetnym pomysłem na prezent. Jednak decydując się na taki upominek dla osoby, która jeszcze nie piła Yerba Mate, należy pamiętać, by był on wyposażony w niezbędne akcesoria, które pozwolą na jej przygotowanie.

Czytaj dalej

Fakty i mity na temat kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne stworzone zostały nie tylko dla tych, którzy chcą żyć w zgodzie z nurtem eko. To przede wszystkim kosmetyki dla tych, którzy chcą oprzeć pielęgnację swojego ciała na substancjach naturalnego pochodzenia, które są równie skuteczne w działaniu, jak substancje aktywne pochodzenia laboratoryjnego.

Czytaj dalej
Produkty dodane do schowka
Produkty dodane do porównania