Yerba mate


Yerba mate, nazywana również herbatą paragwajską lub jezuicką to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Pierwsze napary spożywano w Paragwaju, gdzie nadal są one bardzo popularne. Podobnie jak w Brazylii, Urugwaju czy Argentynie. Przygotowuje się je z wysuszonych, zmielonych liści, a także gałązek, ziół oraz owoców. Mimo iż historia yerba mate rozpoczęła się w Paragwaju, to jezuitów uznaje się za osoby, które rozpowszechniły uprawę i produkcję tych roślin. Zawdzięcza się im również nazwę naparu, ponieważ yerba oznacza ziele, natomiast mati w ich stronach określa tykwę, czyli rodzaj pnących roślin tropikalnych.

Właściwości yerba mate

Herbata paragwajska ma wiele właściwości zdrowotnych, co sprawia, że jej picie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim działa pobudzająco – dodaje energii i poprawia koncentrację. Zawiera wiele wartościowych witamin oraz minerałów, redukuje ryzyko chorób serca, a także obniża poziom cholesterolu. Napar polecany jest również osobom, którym zależy na obniżeniu wagi ciała, gdyż redukuje łaknienie i tym samym wspomaga odchudzanie oraz stymuluje przemianę materii. Ponadto yerba mate wzmacnia układ odpornościowy, dlatego jej stosowanie jest wskazane szczególnie wczesną wiosną i jesienią, kiedy organizm jest najbardziej narażony na różne wirusy.

Ciekawą właściwością tej rośliny jest także to, że działa pozytywnie na libido. Oprócz tego napar poprawia kondycję:

  • włosów,
  • paznokci,
  • zębów.

Herbatę pije się nie tylko ze względu na poprawę zdrowia, ale również samopoczucia. Z powodu zawartych w ostrokrzewie paragwajskim związków czynnych, roślina poprawia krążenie krwi, rozluźnia mięśnie oraz wywołuje radość. Z tego powodu jest tak chętnie pita podczas różnych spotkań towarzyskich. Dużą popularnością cieszą się również akcesoria do yerba mate, są to przedmioty nie tylko praktyczne, ale też bardzo ładne.

Jak pić yerba mate?

Yerba mate można pić nawet ze zwykłego kubka. Warto mieć jednak przynajmniej bombille, czyli służącą do picia i do oddzielania suszu od napoju rurkę. Dobrym rozwiązaniem jest jednak kupienie od razu całego zestawu do yerba mate, czyli właśnie bombilli i specjalnego, glinianego, drewnianego lub ceramicznego naczynia w kształcie komina, czyli matero (tykwy). 

Kiedy warto pić herbatę paragwajską?

Picie herbaty paragwajskiej okazuje się korzystne przede wszystkim podczas męczących oraz stresujących czynności. Napar pozwala pozbyć się oznak zmęczenia i wpływa pozytywnie na koncentrację. Z tego powodu jest szczególnie polecany przed ważnymi egzaminami. Poprawia nie tylko zdolności psychiczne, ale również fizyczne, dzięki czemu może być stosowany przed zawodami sportowymi. Yerba mate wykorzystuje się również podczas przeziębienia czy zatrucia organizmu, ponieważ szybko oczyszcza jelita oraz łagodzi zaparcia. Dzięki piciu tej herbaty można wpłynąć pozytywnie na własne zdrowie i samopoczucie.

Produkty dodane do schowka
Produkty dodane do porównania