Yerba mate


Yerba mate robi dziś zawrotną karierę. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad pochodzeniem tego specyfiku? Napar, będący odpowiednikiem herbaty w wielu krajach Ameryki Południowej, sporządzany jest z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. I to właśnie Paragwaj należy uznać za ojczyznę popularnego napoju. Zwyczaj picia mate jest również rozpowszechniony w Brazylii, Urugwaju i Argentynie.

Rdzenna prekolumbijska ludność obszaru dzisiejszego Paragwaju stosowała napar od niepamiętnych czasów. Jednakże uprawa i produkcja roślin na szeroką, niemal przemysłową skalę, zapoczątkowana została przez jezuitów. To właśnie im napój zawdzięcza nazwę. „Yerba” to nic innego jak zniekształcona „herba”, czyli ziele. „Mati” natomiast to określenie na tykwę zapożyczone z języka rdzennych mieszkańców tamtych stron.

Picie yerba mate ma wymiar zdrowotny, o czym niżej. Przede wszystkim jednak jest elementem popularnego społecznego rytuału i sposobem na zacieśnienie towarzyskich więzi. Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszą się akcesoria do yerba mate – przedmioty nie tylko praktyczne, ale też ładne.

Wpływ yerba mate na zdrowie

Picie yerba mate działa pobudzająco. Dodaje ona energii podczas przeciągającego się stanu wzmożonej aktywności. Napar obniża poziom cholesterolu oraz zawiera przeciwutleniacze. Herbata z ostrokrzewu paragwajskiego stosowana jest również jako środek odchudzający i wspomagający kontrolę wagi. Odwiedź nasz sklep, a może i Ty zostaniesz miłośnikiem paragwajskiego eliksiru!

Produkty dodane do schowka
Produkt dodany do porównania
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.