Żywność bezglutenowa


Żywność bezglutenowa pozwala uczulonym na gluten na zachowanie zrównoważonej diety. Gluten występuje w prawie wszystkich produktach zbożowych. Nie jest więc niespodzianką, że chorzy powinni uważać na pieczywo, ciasta i makarony. Lista ryzykownych produktów jest jednak znacznie dłuższa. Należy bowiem unikać piwa, czekolady, kawy zbożowej, chipsów, parówek, jogurtów, kostek bulionowych, marynat i płatków śniadaniowych. Słowem – niemal wszystkiego. Właśnie dlatego tak cenna jest możliwość korzystania z żywności bezglutenowej. Sprawdź, jak wiele możemy Ci zaproponować!

Czym jest gluten?

Pod mianem glutenu kryją się białka występujące w ziarnach zbóż. Znajduje się on w pszenicy, życie i jęczmieniu. Brzmienie słowa przywodzi na myśl angielskie "glue" – i to dobre skojarzenie, bo właśnie kleistym właściwościom substancja zawdzięcza swoją nazwę. Wszystko dlatego, że kiedy mąką mieszana jest z wodą, białka zaczynają budować lepką sieć. Gdyby nie gluten, ciasto straciłoby swoją elastyczność i puszystość. Byłoby również bardziej podatne na wysychanie. Jak więc widać, okryty złą sławą gluten ma sporo pożytecznych, żeby nie powiedzieć – koniecznych – właściwości.

Objawy braku tolerancji na gluten

Większość ludzi nie ma problemu z przyswajaniem glutenu, występują jednak schorzenia, które to uniemożliwiają. Brakiem tolerancji na gluten wykazują się cierpiący na celiakię, alergię na pszenicę i nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Objawami nietolerancji na białka zbożowe mogą być nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia i spadki nastroju. Konsekwencje celiakii mogą być jeszcze poważniejsze. W wyniku spożywania glutenu dochodzi bowiem do zmniejszenia liczby kosmków w jelicie cienkim, przez co drastycznie spada przyswajalność substancji odżywczych. Może to prowadzić do niedożywienia, anemii, a w konsekwencji – nawet śmierci. Dla osób z nietolerancją glutenu dostęp do wysokiej jakości produktów bezglutenowych, które oferujemy w naszym sklepie, jest szczególnie ważny.

Produkty dodane do schowka
Produkt dodany do porównania
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.