Żywność bezglutenowa


Żywność bezglutenowa pozwala osobom uczulonym na gluten przestrzegać zrównoważonej diety. Ta mieszanina białek roślinnych występuje w prawie wszystkich produktach zbożowych. Nie jest więc niespodzianką, że chorzy powinni uważać na pieczywo, ciasta i makarony. Lista ryzykownych produktów jest jednak znacznie dłuższa. Należy również unikać piwa, czekolady, kawy zbożowej, chipsów, parówek, jogurtów, kostek bulionowych, marynat i płatków śniadaniowych. Może się wydawać, że konieczne jest zrezygnowanie niemalże ze wszystkich produktów. Właśnie dlatego tak cenna jest możliwość korzystania z żywności bezglutenowej.

Gluten to białka występujące w ziarnach zbóż. Znajduje się on w pszenicy, życie i jęczmieniu. Brzmienie słowa przywodzi na myśl angielskie "glue" – i to dobre skojarzenie, bo właśnie kleistym właściwościom substancja zawdzięcza swoją nazwę. Wszystko dlatego, że kiedy mąka mieszana jest z wodą, białka zaczynają budować lepką sieć. Gdyby nie gluten, ciasto straciłoby swoją elastyczność i puszystość. Byłoby również bardziej podatne na wysychanie. Z tego powodu okryty złą sławą gluten ma sporo pożytecznych, żeby nie powiedzieć – koniecznych – właściwości. Nie każdy jednak może go spożywać. Z produktów zawierających mieszaninę białek roślinnych powinny zrezygnować m.in. osoby cierpiące na celiakię, alergię na pszenicę oraz nieceliakalną nadwrażliwość na gluten.

Objawami nietolerancji na białka zbożowe mogą być nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia i spadki nastroju. Konsekwencje celiakii niekiedy są jeszcze bardziej poważne. Dla osób z nietolerancją glutenu dostęp do wysokiej jakości produktów bezglutenowych jest szczególnie ważny. W wyniku jego spożywania dochodzi bowiem do zmniejszenia liczby kosmków w jelicie cienkim, przez co drastycznie spada przyswajalność substancji odżywczych. Może to prowadzić do niedożywienia, anemii, a w konsekwencji – nawet śmierci.

Jakie produkty dostępne są w sklepie bezglutenowym online?

W naszym sklepie bezglutenowym online oferujemy bogaty wybór produktów pozbawionych szkodliwej dla niektórych osób mieszaniny białek roślinnych. Dostępne są zamienniki artykułów spożywczych, które nie zawierają glutenu, ale bardzo dobrze go zastępują. Dzięki temu nadal możliwe jest spożywanie pieczywa, makaronów czy mąki. Istotne jest jedynie, by wybierać produkty pozbawione glutenu. Z tego powodu należy uważnie czytać opis artykułów spożywczych i sprawdzać, czy ich producent gwarantuje, że nie zawierają mieszaniny białek roślinnych.

W naszym sklepie bezglutenowym online znajdziesz wiele artykułów z symbolem przekreślonego kłosa. Należą do nich m.in. makarony i kasze bezglutenowe, które są pełnowartościowe i smaczne. Celiakia czy inny powód, dla którego konieczne jest zrezygnowanie z glutenu, nie oznacza, że trzeba całkowicie wyeliminować z diety niektóre produkty. Można je swobodnie zastąpić bezglutenowymi odpowiednikami.

Produkty dodane do schowka
Produkty dodane do porównania