olejki eteryczne


Olejki eteryczne

Olejki eteryczne to ciekła, lotna substancja wonna, która w swoim składzie ma bardzo dużo związków. Są one możliwe do pozyskania dzięki roślinom olejkodajnym. I choć przy pierwszym skojarzeniu przychodzi na myśl głównie sosna, eukaliptus czy lawenda, to okazuje się, że ponad 2000 roślin nadaje się do tego, by produkować z nich olejki eteryczne. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • kminek zwyczajny,
  • kolendra siewna,
  • rumianek pospolity,
  • lubczyk ogrodowy,
  • macierzanka tymianek,
  • mięta pieprzowa,
  • melisa zwyczajna.

Same olejki eteryczne to substancje o bardzo przyjemnym zapachu i raczej nieprzyjemnym, gorzkim smaku. Czysto chemicznie to mieszaniny aldehydów, estrów, ketonów, alkoholi i węglowodorów. Człowiek nauczył się wykorzystywać olejki, produkując z nich leki i kosmetyki. Długo też uważano, że substancje te nie pełnią żadnej poważnej funkcji w życiu roślin i są najwyżej ubocznym efektem procesów metabolicznych. Dziś wiemy, że olejki pełnią kilka trudnych do przecenienia funkcji – i tak, jak pomagają człowiekowi, są przydatne przede wszystkim dla produkujących je roślin. Wabią one nimi zwierzęta zapylające, odstraszają ssaki i niektóre gatunki owadów przed podgryzaniem czy regulują populacje innych, nieprzyjaznych im, a rozprzestrzeniających się roślin.

Pozyskiwanie i stosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne są pozyskiwane za pomocą kilku technologii, wśród których do najpopularniejszych należą destylacja z parą wodną i ekstrakcja. Sposób pozyskiwania jest najczęściej uzależniony od dalszego zastosowania produktu. Wspomnianą metodę destylacji lub hydrodestylacji zazwyczaj wykorzystuje się do otrzymywania olejków z suszonych bądź świeżych roślin. Natomiast owoce cytrusowe pozyskuje się za pomocą wyciskania, z kolei w perfumerii wykorzystywana jest metoda nawaniania tłuszczów.

Powstałe olejki eteryczne są bezpieczne w stosowaniu. Należy jednak pamiętać, aby ich nie pić, ponieważ mogą zaszkodzić organizmowi. Istnieją trzy sposoby stosowania olejków:

  • miejscowo na skórę,
  • wdychanie,
  • w ramach aromaterapii.

Olejki eteryczne mogą być wykorzystywane w różnych celach. Bardzo często stosowane są w postaci ceramicznych kominków do aromaterapii, która ma pomóc w zwalczaniu różnych chorób. Produkty można używać także razem z nawilżaczem powietrza, co jest bardzo korzystne – olejki działają pozytywnie nie tylko na organizm, ale także rozprzestrzeniają ładny zapach po pomieszczeniach. Stosowanie produktów miejscowo na skórę może polegać na wykonaniu masażu. W ten sposób olejki przedostają się do krwiobiegu i działają kojąco na cały organizm. Możliwe jest także wykorzystanie artykułów podczas kąpieli. Wystarczy dolać kilka kropelek olejku do gorącej wody, a wytworzona para wykaże właściwości odprężające oraz uspokajające.

Jakie właściwości mają olejki?

Olejki eteryczne to substancje mające szeroki wpływ na zdrowie człowieka. W zależności od rodzaju wspomagają organizm pod wieloma względami. Stanowią składnik maści rozgrzewających, preparatów do inhalacji, środków nasennych i uspokajających. Działają też moczopędnie, żółciopędnie, przeciwbakteryjnie i znieczulająco. Okazują się skuteczne w zwalczaniu różnych wirusów, bakterii, a także grzybów pleśniowych. Z tego powodu polecane są podczas przeziębienia i złego samopoczucia. Ponadto wykazują działanie wykrztuśne oraz spazmolityczne, co oznacza, że przyczyniają się do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich. Polecane są również w trakcie wymiotów i stanów zapalnych. Co więcej, pomagają zniwelować oznaki zmęczenia i stresu.

Jak wybrać odpowiedni olejek?

Na rynku dostępnych jest wiele olejków eterycznych, dlatego kupujący mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego. Różnią się one nie tylko zapachami, ale również właściwościami. Z tego powodu należy rozważnie dobierać produkty do własnych potrzeb. Ich właściwe dobranie pozwoli się nie tylko odprężyć, ale także zwalczyć różne schorzenia i dolegliwości. Podczas przeziębienia warto wybierać olejki anyżowe, cyprysowe, eukaliptusowe, herbaciane, lawendowe, miętowe lub rozmarynowe. Na silny ból głowy pomogą olejki bazyliowe, lawendowe, majerankowe, miętowe oraz geraniowe.

Z kolei w leczeniu nadciśnienia pomocne okazują się produkty lawendowe, majerankowe, rozmarynowe, różane czy szałwiowe. Olejki eteryczne stosowane są również w przypadku niedociśnienia – w takiej sytuacji polecane są głównie zapachy miętowe, lawendowe i cytrynowe. Aby zniwelować oznaki stresu i zmęczenia warto wykorzystać mieszanki olejków eterycznych: melisowe, miętowe, geraniowe oraz jałowcowe. Większość z nich pomaga również przy bezsenności. Produkty okazują się pomocne także w walce z depresją i różnymi lękami. W takiej sytuacji korzystne są olejki mandarynkowe, pomarańczowe, neroli, a także ylangowe.

Produkty dodane do schowka
Produkty dodane do porównania