Olejki eteryczne
Olejki eteryczne
Olejek eteryczny Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia ssp angustifolia 10ml PRANARÔM
Olejek eteryczny eukaliptusowy Eukaliptus australijski Eucalyptus radiata ssp radiata 10ml PRANARÔM
Olejek eteryczny pomarańczowy Skórka pomarańczowa Pomarańcza słodka Citrus sinensis 10ml PRANARÔM BIO
Olejek eteryczny lawendowy Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia ssp angustifolia 10ml PRANARÔM BIO
Olejek eteryczny eukaliptusowy Eukaliptus australijski Eucalyptus radiata ssp radiata 10ml PRANARÔM BIO
Olejek eteryczny Trawa cytrynowa Palczatka cytrynowa Cymbopogon citratus 10ml PRANARÔM
Olejek eteryczny lawendowy Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia ssp angustifolia 30ml PRANARÔM BIO
Olejek eteryczny pomarańczowy Pomarańcza gorzka Petitgrain Citrus aurantium ssp amara 10ml PRANARÔM BIO
Olejek eteryczny eukaliptusowy Eukaliptus cytrynowy Eucalyptus citriodora 10ml PRANARÔM BIO
Olejek eteryczny Copaiba Copaifera officinalis 10ml PRANARÔM
Olejek eteryczny eukaliptusowy Eukaliptus gałkowy Eucalyptus globulus 10ml PRANARÔM BIO
Olejek eteryczny Cynamonowiec kamforowy Ravintsara Cinnamomum camphora ct cineole 10ml PRANARÔM BIO
Mieszanka olejków eterycznych OCZYSZCZANIE POWIETRZA do dyfuzora 10ml PRANARÔM PRANABB EKO
Olejek eteryczny kocanka włoska Nieśmiertelnik Immortelle Helichrysum italicum ssp serotinum 5ml PRANARÔM BIO
Olejek eteryczny niaouli Gomenol Melaleuca quinquenervia ct cineole 10ml PRANARÔM BIO
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne to ciekła, lotna substancja wonna, która w swoim składzie ma bardzo dużo związków. Są one możliwe do pozyskania dzięki roślinom olejkodajnym. I choć przy pierwszym skojarzeniu przychodzi na myśl głównie sosna, eukaliptus czy lawenda, to okazuje się, że ponad 2000 roślin nadaje się do tego, by produkować z nich olejki eteryczne. Wśród nich znajdują się m.in.:
- kminek zwyczajny,
- kolendra siewna,
- rumianek pospolity,
- lubczyk ogrodowy,
- macierzanka tymianek,
- mięta pieprzowa,
- melisa zwyczajna.
Same olejki eteryczne to substancje o bardzo przyjemnym zapachu i raczej nieprzyjemnym, gorzkim smaku. Czysto chemicznie to mieszaniny aldehydów, estrów, ketonów, alkoholi i węglowodorów. Człowiek nauczył się wykorzystywać olejki, produkując z nich leki i kosmetyki. Długo też uważano, że substancje te nie pełnią żadnej poważnej funkcji w życiu roślin i są najwyżej ubocznym efektem procesów metabolicznych. Dziś wiemy, że olejki pełnią kilka trudnych do przecenienia funkcji – i tak, jak pomagają człowiekowi, są przydatne przede wszystkim dla produkujących je roślin. Wabią one nimi zwierzęta zapylające, odstraszają ssaki i niektóre gatunki owadów przed podgryzaniem czy regulują populacje innych, nieprzyjaznych im, a rozprzestrzeniających się roślin.
Pozyskiwanie i stosowanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne są pozyskiwane za pomocą kilku technologii, wśród których do najpopularniejszych należą destylacja z parą wodną i ekstrakcja. Sposób pozyskiwania jest najczęściej uzależniony od dalszego zastosowania produktu. Wspomnianą metodę destylacji lub hydrodestylacji zazwyczaj wykorzystuje się do otrzymywania olejków z suszonych bądź świeżych roślin. Natomiast owoce cytrusowe pozyskuje się za pomocą wyciskania, z kolei w perfumerii wykorzystywana jest metoda nawaniania tłuszczów.
Powstałe olejki eteryczne są bezpieczne w stosowaniu. Należy jednak pamiętać, aby ich nie pić, ponieważ mogą zaszkodzić organizmowi. Istnieją trzy sposoby stosowania olejków:
- miejscowo na skórę,
- wdychanie,
- w ramach aromaterapii.
Olejki eteryczne mogą być wykorzystywane w różnych celach. Bardzo często stosowane są w postaci ceramicznych kominków do aromaterapii, która ma pomóc w zwalczaniu różnych chorób. Produkty można używać także razem z nawilżaczem powietrza, co jest bardzo korzystne – olejki działają pozytywnie nie tylko na organizm, ale także rozprzestrzeniają ładny zapach po pomieszczeniach. Stosowanie produktów miejscowo na skórę może polegać na wykonaniu masażu. W ten sposób olejki przedostają się do krwiobiegu i działają kojąco na cały organizm. Możliwe jest także wykorzystanie artykułów podczas kąpieli. Wystarczy dolać kilka kropelek olejku do gorącej wody, a wytworzona para wykaże właściwości odprężające oraz uspokajające.
Jakie właściwości mają olejki?
Olejki eteryczne to substancje mające szeroki wpływ na zdrowie człowieka. W zależności od rodzaju wspomagają organizm pod wieloma względami. Stanowią składnik maści rozgrzewających, preparatów do inhalacji, środków nasennych i uspokajających. Działają też moczopędnie, żółciopędnie, przeciwbakteryjnie i znieczulająco. Okazują się skuteczne w zwalczaniu różnych wirusów, bakterii, a także grzybów pleśniowych. Z tego powodu polecane są podczas przeziębienia i złego samopoczucia. Ponadto wykazują działanie wykrztuśne oraz spazmolityczne, co oznacza, że przyczyniają się do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich. Polecane są również w trakcie wymiotów i stanów zapalnych. Co więcej, pomagają zniwelować oznaki zmęczenia i stresu.
Jak wybrać odpowiedni olejek?
Na rynku dostępnych jest wiele olejków eterycznych, dlatego kupujący mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego. Różnią się one nie tylko zapachami, ale również właściwościami. Z tego powodu należy rozważnie dobierać produkty do własnych potrzeb. Ich właściwe dobranie pozwoli się nie tylko odprężyć, ale także zwalczyć różne schorzenia i dolegliwości. Podczas przeziębienia warto wybierać olejki anyżowe, cyprysowe, eukaliptusowe, herbaciane, lawendowe, miętowe lub rozmarynowe. Na silny ból głowy pomogą olejki bazyliowe, lawendowe, majerankowe, miętowe oraz geraniowe.
Z kolei w leczeniu nadciśnienia pomocne okazują się produkty lawendowe, majerankowe, rozmarynowe, różane czy szałwiowe. Olejki eteryczne stosowane są również w przypadku niedociśnienia – w takiej sytuacji polecane są głównie zapachy miętowe, lawendowe i cytrynowe. Aby zniwelować oznaki stresu i zmęczenia warto wykorzystać mieszanki olejków eterycznych: melisowe, miętowe, geraniowe oraz jałowcowe. Większość z nich pomaga również przy bezsenności. Produkty okazują się pomocne także w walce z depresją i różnymi lękami. W takiej sytuacji korzystne są olejki mandarynkowe, pomarańczowe, neroli, a także ylangowe.