Fakty i mity na temat kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne stworzone zostały nie tylko dla tych, którzy chcą żyć w zgodzie z nurtem eko. To przede wszystkim kosmetyki dla tych, którzy chcą oprzeć pielęgnację swojego ciała na substancjach naturalnego pochodzenia, które są równie skuteczne w działaniu, jak substancje aktywne pochodzenia laboratoryjnego.

Jak wiecie, od lat zajmujemy się dystrybucją zdrowej żywności i kosmetyków naturalnych. Przez ten czas spotkaliśmy się z wieloma opiniami prawdziwymi i nie na temat działania, sposobu stosowania, składu kosmetyków naturalnych. Dziś chcemy przedstawić wam kilka najczęściej powtarzających się faktów i mitów na temat kosmetyków naturalnych.

Mit 1: Kosmetyki naturalne są w pełni bezpieczne i nie uczulają

W przypadku alergii, uczulenia na daną substancję wchodzącą w skład kosmetyku nie ma znaczenia jej pochodzenie. Zarówno kosmetyki naturalne, jak i te tradycyjne mogą powodować alergie i uczulenia. Wynika to z prostego faktu. Kosmetyki naturalne oparte są całkowicie na substancjach pochodzenia roślinnego, naturalnego, które mogą być potencjalnym alergenem dla osób o cerze wrażliwej skłonnej do podrażnień. Występowanie reakcji alergicznych jest sprawą całkowicie indywidualną i nie stanowi podstaw do oceny skuteczności kosmetyków naturalnych. W składzie kosmetyków naturalnych znajdziemy różnego rodzaju oleje roślinne oraz różne ekstrakty (wyciągi roślinne) jak flawonidy, saponidy, garbniki czy olejki eteryczne.

Mit 2: Kosmetyki naturalne są mniej skuteczne niż tradycyjne

Skład kosmetyków naturalnych jest zróżnicowany w zależności od problemów, potrzeb skóry, z jakimi mają się zmierzyć. Skondensowana zawartość substancji aktywnych pochodzenia roślinnego w kosmetykach może gwarantować wysoką skuteczność produktów. O sile płynącej z zawartych w wyciągach roślinnych substancjach niech świadczy fakt, iż np. niektóre 100% olejki eteryczne są bazą chemii domowej do usuwania kamienia, pleśni, grzybów. Moc ekstraktów roślinnych jest udowodniona licznymi badaniami, dlatego zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek w doborze kosmetyków naturalnych, a przed zastosowaniem ich na dany obszar ciała wykonać próbę uczuleniową.

Mit 3: Kosmetyki naturalne nie zawierają konserwantów

Kosmetyki naturalne podobnie jak kosmetyki tradycyjne oparte są w większości na wodzie, aby mogły być bezpiecznie przechowywane, a przede wszystkim bezpiecznie stosowane muszą zawierać substancje hamujące procesy rozkładu, konserwujące. W przypadku kosmetyków naturalnych stosuje się łagodne konserwanty, jak naturalny system konserwujący witamina E, dzięki którym kosmetyki naturalne mogą być bezpiecznie stosowane nawet przez 2-3 lata.

Mit 4: Kosmetyki naturalne nie są bezpieczne

Nieprawdą jest, że kosmetyki naturalne wykonywane są wyłącznie domowymi sposobami, bez konserwantów. Faktem jest, że kosmetyki naturalne, tak samo, jak tradycyjne muszą spełniać restrykcyjne wymagania bezpieczeństwa, podlegają testom, badaniom, których celem jest uzyskanie pozwolenia na ich sprzedaż. Badaniu podlegają zarówno surowce, procedury wytwarzania, jak i ich działanie na skórę. Tak więc każdy kosmetyk naturalny dostępny w drogeriach, salonach kosmetycznych jest bezpieczny, co nie znaczy, że jest tak samo skuteczny.

Mit 5. Kosmetyki naturalne są mało skuteczne

Skład kosmetyków naturalnych, podobnie jak skład kosmetyków tradycyjnych jest różny. Od użytych substancji aktywnych, ich stężenia, zestawienia składników aktywnych z bazą i składników uzupełniających zależeć będzie ich skuteczność działania. Kosmetyki naturalne są skuteczne, wspomagają funkcje fizjologiczne skóry, jak odbudowa kolagenu, regulacja sebum, jednak potrzebują do właściwego ukazania ich mocy czasu i regularnego stosowania.

Najnowsze wpisy

Zobacz wszystkie wpisy

Produkty dodane do schowka
Produkty dodane do porównania