Co rozumieć pod terminem "koszerności" żywności?

W żydowskich restauracjach i sklepach sprzedających żywność ekologiczną często możemy spotkać się z określeniem „koszerne”. Co jednak ono oznacza i w jaki sposób pozyskuje się koszerne jedzenie?

Czym charakteryzuje się koszerne jedzenie?

Tora - czyli pięć pierwszych ksiąg Pisma Świętego, które razem stanowią najważniejszy zbiór tekstów objawionych judaizmu - precyzyjnie określa, jak należy wyprodukować, a potem przygotować jedzenie, by jego spożycie było dozwolone. Choć współcześnie wielu Żydów odchodzi od zasady jedzenia wyłącznie koszernych potraw, jest ona wciąż bezwzględnie przestrzegana przez ortodoksyjnych przedstawicieli religii.

Prawo żydowskie zakazuje jedzenia mięsa razem z produktami mlecznymi - odpowiednio przygotowana żywność koszerna pod żadnym pozorem nie może więc ich w sobie łączyć, a jeżeli musimy spożyć je tego samego dnia, powinniśmy zadbać, by posiłki dzieliło co najmniej kilka godzin - według niektórych ortodoksyjnych Żydów odstęp czasowy powinien wynosić nawet dobę. Innym wymogiem, którego należy przestrzegać, jest posiadanie dwóch zastaw stołowych - jednej do używania w dni powszednie, drugiej w czasie święta Pesach. Żydzi wierzą bowiem, że nawet na powierzchni umytego naczynia mogą pozostać niewidoczne gołym okiem cząstki pożywienia, które następnie zmieszają się z posiłkiem postnym i w ten sposób zostaną zjedzone.

Jak przygotować koszerny posiłek

Żywność koszerna wiąże się bezpośrednio z ubojem koszernym, czyli takim wykonanym przez tzw. szojcheta - czyli specjalnie przygotowanego do tego zadania rzeźnika. Musi on wybrać zwierzę pozbawione jakichkolwiek fizycznych skaz, a następne podciąć mu gardło bez wcześniejszego ogłuszenia, czystym, pozbawionym rys i skaz nożem o gładkim ostrzu. Potem zwierzę musi zostać pozbawione jak największej ilości krwi. Oprócz odpowiednio przygotowanego mięsa stworzeń parzystokopytnych, niektórych ptaków oraz ryb, koszerna żywność obejmuje również miód, owoce co najmniej trzyletnich drzew, a także mleko i jaja koszernych zwierząt.

Współcześnie, gdy większość z nas kupuje jedzenie, zamiast hodować trzodę lub uprawiać warzywa i owoce, trudno niekiedy zorientować się, czy dany produkt jest koszerny. Pomocą służy tu Certyfikat Koszerności, którego przyznanie potwierdza, że posiłek został odpowiednio przygotowany i może być spożywany przez Żydów.

Najnowsze wpisy

Zobacz wszystkie wpisy

Produkty dodane do schowka
Produkty dodane do porównania