kawa kuloodporna przepis

Kawa kuloodporna, czyli z ang. Bulletproof coffee, to znana od wieków mieszanka kawy z tłuszczem, której nazwa została spopularyzowana przez Dave'a Aspreya. To właśnie on przyczynił się do jej sławy, twierdząc, że jej składniki mogą przyczynić się do poprawy koncentracji i ogólnego stanu zdrowia.

Początek przygody z kawą kuloodporną warto rozpocząć od umiarkowanej ilości tłuszczu, na przykład od połowy łyżeczki oleju kokosowego nierafinowanego extra virgin. Pozwoli to sprawdzić naszą tolerancję na ten napój i ewentualne reakcje naszego układu trawiennego. Jeśli nie będziemy odczuwać żadnych problemów gastrycznych, po co najmniej tygodniu możemy zwiększyć ilość tłuszczu aż dojdziemy do 2 łyżeczek oleju. Do napoju możemy także dodać masło klarowane i eksperymentować z proporcjami, aż znajdziemy odpowiednią dla siebie mieszankę, która nie tylko zadowala nasze kubki smakowe, ale także wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.

Bulletproof coffee

Czas przygotowania: 5 minut

Kaloryczność: w zależności od ilości oleju kokosowego - od 22 kcal w ½ łyżeczki tłuszczu do 179kcal w 2 łyżkach

Liczba porcji: 1

Dieta: ketogeniczna

Składniki:

  • 2 łyżeczki świeżo zmielonej kawy
  • ½ łyżeczki oleju kokosowego virgin
  • 200 ml wody

Kuloodporna kawa przepis

Zaparz świeżo zmieloną kawę.
Dodaj ½ łyżeczki oleju kokosowego virgin. Miksuj wszystko przez ok. 20-30 sekund, aby kawa miała gładką kremową konsystencję.

Dodatki

Aby wzbogacić smak kawy, warto poeksperymentować z dodatkiem 100% kakao lub przypraw korzennych takich jak cynamon, goździki czy kardamon. Jeśli preferujesz słodszy smak, użyj słodzików takich jak stewia, ksylitol czy erytrytol, które nie wpłyną negatywnie na poziom cukru we krwi.

Porada

Nie zapomnij, aby po dodaniu tłuszczu do kawy miksować mieszankę przez 20-30 sekund, aby uniknąć tworzenia się warstwy tłuszczu na powierzchni napoju. Dobrym rozwiązaniem może okazać się elektryczny spieniacz do mleka.

Zobacz wpisy autora
Marcelina Banaś

Nazywam się Marcelina Banaś, a wykształcenie związane z jedzeniem i zdrowiem zdobywałam na uniwersytetach w Krakowie, Wageningen i Monachium. Wierzę w prostotę - nie potrzebujemy skomplikowanych diet, aby czuć się lepiej. Najważniejsza jest nasza świadomość i codzienne wybory, które najlepiej służą naszemu zdrowiu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Najnowsze wpisy

Zobacz wszystkie wpisy

Produkty dodane do schowka
Produkty dodane do porównania