Jak sobie radzić z nietolerancją glutenu?

Gluten to białko roślinne, znajdujące się przede wszystkim w pszenicy, jęczmieniu, życie oraz orkiszu. To ono odpowiada za nadawanie produktowi spożywczemu struktury, typowej dla pieczywa. Dlatego też gluten znaleźć można w większości produktów zbożowych lub do których wyrobu użyto mąki. Jak sobie radzić z nietolerancją glutenu, jakie produkty włączyć do diety, a jakie z niej wyłączyć? Sprawdź w naszym wpisie!

Nietolerancja glutenu niejedno ma imię

Nietolerancja glutenu może objawiać się pod trzema postaciami:

- lekkiej alergii,

- poważnej nadwrażliwości,

- przewlekłej choroby, czyli celiakii.

Alergia na gluten to inaczej reakcja uczuleniowa organizmu. U alergików, po zjedzeniu na przykład pszennej bułki, pojawiają się między innymi wymioty, biegunki, w ostrych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Aby potwierdzić alergię na gluten przeprowadza się testy skórne i badania krwi na stężenie przeciwciał klasy IgE. Z nadwrażliwością będziemy mieli do czynienia, gdy na podstawie badań diagnostycznych wykluczymy celiakię i alergię. Najpoważniejszą formą nietolerancji glutenu jest natomiast właśnie celiakia; genetyczna lub autoimmunologiczna choroba otrzewna. U osób chorych przyjmowanie glutenu prowadzi do zaniku kosmków jelitowych. Ponieważ jelita przestają funkcjonować dochodzi do pojawiania się wzdęć i biegunek. U chorych obserwuje się także spadek masy ciała i poważne niedobory pokarmowe. Aby potwierdzić celiakię należy wykonać badania serologiczne na stężenie przeciwciał w klasie IgA oraz badania genetyczne.

Jak powinny odżywiać się osoby, nietolerujące glutenu?

Podstawą zatem prawidłowego funkcjonowania osób, nietolerujących glutenu, jest odpowiednia dieta, czyli wykluczenie z niej produktów, wywołujących reakcję alergiczną, włączenie większej ilości produktów neutralnych oraz zastąpienie takich produktów jak mąka ich bezglutenowymi odpowiednikami, czyli żywnością bezglutenową, którą znajdziesz w naszej ofercie. Wyeliminować należy więc produkty zbożowe zawierające pszenicę, żyto, jęczmień. Warto czytać etykiety; gluten może bowiem znajdować się w produktach pozornie bezglutenowych: wędlinach, jogurtach owocowych, suszonych owocach i napojach mlecznych, najczęściej pod postacią słodu jęczmiennego. Jeśli cierpisz na nietolerancję glutenu włącz natomiast do swojej diety kasze gruboziarniste, nasiona roślin strączkowych, niełuskany ryż, orzechy, kukurydzę, ziemniaki, soję. Bezpieczne dla ciebie będą także proso, gryka, maniok, sorgo, komosa ryżowa, mięso, owoce, oleje roślinne. W naszej ofercie znajdziesz między innymi bezglutenowe słodycze, chipsy, makarony, pieczywo, mąki oraz kasze.

Jakie są inne sposoby radzenia sobie z nietolerancją glutenu?

Jeśli jesteś uczulony na gluten, nadwrażliwy na to białko lub jeśli chorujesz na celiakię pamiętaj również o tym, aby używać osobnych sztućców i naczyń. Jeśli gotujesz dla szerszego grona znajomych, w którym znajdują się osoby nieuczulone, zawsze jako pierwsze przygotowuj dania bezglutenowe. Czytaj ulotki leków i kosmetyków; w nich także może znajdować się białko zbożowe. Jeśli tylko możesz, unikaj jedzenia poza domem.

Najnowsze wpisy

Zobacz wszystkie wpisy

Produkty dodane do schowka
Produkty dodane do porównania